Академік НАН пояснив, яка катастрофа чекає на природу України.


Глобальне потепління має сильний вплив на довкілля України, загрожуючи різним видам рослин. Але зупинити зміну клімату неможливо, але можна зменшити її швидкість або адаптуватися, щоб врятувати окремі види рослин від вимирання. Про це повідомляє академік Національної академії наук України, еколог та геоботанік Яків Дідух у своєму інтерв'ю для "РБК-Україна".
Вчений зазначає, що деякі зміни в рослинності відбуваються досить швидко. Наприклад, у 2019-2020 роках не було нормальної зими, і це мав великий вплив на рослини. Вчені відслідкували, які рослини цвіли взимку. Але є і зміни, наслідки яких ми відчуємо у далекому майбутньому.
Підвищення середньорічної температури на 2-2,5 градуси - це катастрофа для рослинного світу України. При таких умовах близько 30% природних угруповань рослин зазнають змін або втрачають свою структуру. Деякі з цих рослин можуть знайти нові місця для життя в більш вологих областях, але деякі, які не мають такої можливості, можуть зникнути. За різними прогнозами, середньорічна температура може зрости на 2,5 градуси після 2050 року.
Необхідно розуміти, що зміна клімату не означає лише збільшення температури. Кількість опадів і їх розподіл також мають велике значення. Ці опади впливають на ґрунтові і хімічні процеси, які в свою чергу впливають на розвиток екосистем. Це все впливає на рослинність.
Зміни в лісових екосистемах можуть відбуватися десятки або навіть сотні років, але трав'яні рослини реагують швидше. І насправді, ми уже можемо спостерігати деякі факти змін клімату, наприклад, ялинники активно висихають в Карпатах, а соснові ліси - на Поліссі. Багато південних видів рослин мігрують на північ, але дуже мало північних видів рухаються на південь.
Змінити процес зміни клімату неможливо, але можна сповільнити його або адаптуватися до нього. Якщо ми хочемо врятувати певний вид рослин, ми можемо штучно створити для нього необхідні умови, але це потребуватиме додаткових фінансових витрат.
Раніше Яків Дідух розповів, як природа України відновиться після війни. Він запевнив, що на місці Каховського водосховища виросте унікальний ліс протягом 20 років.
Також вже було повідомлено, що уряд створив Інститут екологічного відновлення та розвитку України, який буде займатися проблемами повоєнного відновлення природи.
Згідно з даними кліматологині Віри Балабух, через глобальне потепління деякі овочі, такі як картопля, капуста і огірки, стають особливо вразливими.
Читайте також
- В українські супермаркети могли потрапити отруєні авокадо: чим небезпечний перуанський фрукт
- Понад 100 тисяч українців скористалися електронною системою, яка замінила МСЕК
- В Україні змінилися правила оплати лікарняних: що важливо знати працівникам
- Був за крок від смерті. Стало відомо, хто відіграв важливу роль у порятунку Папи Римського
- Ватикан оприлюднив фото Папи Римського у лікарні
- Ракетний удар по «Охматдиту»: МОЗ реконструює ще один корпус дитячої лікарні